İskoç Harman Viskileri

Harman viskiler için, “Malt viskiye yapılan kötülüktür” derler, “Malt viskideki o butik kalite yok” derler, onu derler, bunu derler. Oysa harman viskiler, hem malt viskilerin köşeli sert yapısını kırarak, viskiyi daha çok tüketiciye ulaştırmış hem de böylece malt viskilerin tanıtımına da büyük katkı sağlamıştır.

Johnnie Walker Red Label
Kalbinde Talisker ve Cardhu gibi maltların yer aldığı dünyanın en çok satan harman viskisi. 40 derece alkollü. Talisker’den gelen isli ve baharatlı tatlar öne çıkıyor. Yumuşak içimli. Fiyat/performans oranıyla iyi bir “kalabalık davet” viskisi.

Johnnie Walker Black Label 12
Dünyanın ilk 12 yıllık ve en çok satan “deluxe” harman viskisi. Jim Murray’nin de daimi favorisi. Kalbi yine Talisker ve Cardhu. Red Label’a göre daha olgun, kıvamlı ve daha kalıcı. İs, çiçek, kuru meyve kokuları sunuyor.

Johnnie Walker Gold Label
Kalbini, altın yataklarından süzülen sularla damıtılan Clynelish maltının oluşturduğu “deluxe” harman. En az 18 yıllık viskilerden oluşur. 40 derece alkollü. Füme ve odunsu kokular hakim. Kısa-orta bitişli, yumuşak.

Dimple Golden Selection
1890’da çıkan üçgen şişeli viskinin eski altın günlerine atfen yapılmış özel bir rezerv. 30’dan fazla viskiden harmanlanmış. 40 derece alkollü. Alkolü keskin ama içimi dengeli. Burunda zengin; meyve, odun, vanilya, kahve, tatlı baharat. Bitişi orta uzunlukta.

Chivas Regal Mizunara
Başharmancı Colin Scott imzalı özel bir ekspresyon. Japon meşe fıçılarında yıllanmış. 40 derece alkollü. Çok zarif; ipek gibi, şurup gibi. Olgun kayısı, nektarin ve baharat kokularıyla açılan zengin bir buruna sahip. Favorim oldu.

Chivas Regal XV
En prestijli konyak olan “Grande Champagne” konyaklarının fıçılarında bitiş verilmiş bir harman viski. 40 derece alkollü. Konyak fıçılarından gelen tatlılık var. Mizunara’ya göre daha keskin, daha sert.

Johnnie Walker Double Black
Caol Ila başta olmak üzere Islay adası maltları ağırlıklı bir harman. İçleri iyice yakılmış meşe fıçılarda dinlendirilmiş. Black Label’a göre daha genç. Burunda ilaçsı, isli. Talisker’deki o rutubetli oda kokusu var. Damakta agresif.

Johnnie Walker Blue Label
Johnnie Walker’ın “top” viskisi. 15 ila 60 yaşındaki viskilerden oluşmuş premium bir harman. Islay adasının kapanmış Port Ellen damıtımevinin stoklarından maltlar içeriyor. 40 derece alkollü. Pek çok erdemi bünyesinde barındırıyor. Mükemmel!


Bir cevap yazın

*