4 Viski

Sevgili arkadaşım Barış’la yaptığımız 4 viskilik mini tadımdan nefis tadım notları çıktı. Hayal gücümüzün derinliklerine indiğimiz, sonsuz yaratıcılığın sınırlarını zorladığımız ve adeta yorumlarımızı çarpıştırdığımız güzel bir tadım oldu. Sırasıyla Scotch Blue, Cardhu Gold Reserve, Ballantine’s 12 ve Johnnie Walker Black Label 12 tattık/içtik.

Scotch Blue, eski Chivas Regal 12’yi andıran şişe ve etiket tasarımıyla yarattığı antipatik ön yargıyı içindeki sıvıyla da yıkamadı ne yazık ki. Sıvı diyorum, çünkü insanın viski demeye dili varmıyor hakikaten. Yüzde 40 alkolü burunda çok keskin ve düz. Bir rokfor peynirin paketini açmış gibi asidik, yağlı bir kokusu var. Oldukça sentetik bir İskoç harmanı diyebilirim Scotch Blue için. Damağı da burnu gibi. Musluk’tan İstanbul şebeke suyu içmek kadar kötü. Zor ve kuru bir içimi var. Peki, kokteyllerde bari gideri var mı? Bence, o da yok.

Ya Cardhu Gold Reserve öyle mi? Burunda tatlı-ekşi mis notalarla açılıyor. Elmaya, kiviye benzeyen o tatlı-ekşiliği koklamak çok keyifli; özellikle, Scotch Blue hadisesinden sonra. Damaktaki bitki ve meyvenin birlikteliği, meyvemsi bir bitki çayı içiyormuş hissi veriyor. Portakal çiçeğiyle beyaz çayın buluşması gibi yudumları. O aşina olduğumuz Cardhu yumuşaklığında, tazecik ve kuru bir içim zevki sunuyor Cardhu Gold Reserve. Yine, ipek şal gibi akıyor maşallah. Bir çay bardağı ılık suya, biraz bal, limon ve karabiber boca etmek suretiyle elde edilen bademcik yumuşatıcı karışıma benzer de bir bitişi var. Bu ballı karabiberli his, “arılar viski yapmış sanki” dedirtiyor 🙂

Ballantine’s 12 ise, burunda meyve şöleni tadında. Kuru kayısı ya da taze şeftali olarak tanımlayabilirim Ballantine’s 12 burnunu. Semt pazarında bir yaz meyve tezgahına yanaşmışçasına meyvemsi. Tatlı, dik ve odunun domine ettiği bir damağı var. Ahşap bal kaşığıyla bal yer gibi bir damak. Fakat, dik damak ve kısa bitişin hiç bana göre olmadığını da söylemem gerek.

Ve Black Label. Her tattığımda farklı bir pencere açıyor bana. Derinlik denizinde boğuluyorum onunla. Bu denli zengin profil yaz yaz bitmez. Odunun ve isin, Medine hurmasıyla tazelendiği karışık aromalı kokuları baş döndürücü kesinlikle. Damak, Cardhu’den aldığı hafif meyveli, odunsu izlerle bir kiraz sapı çayı formunda. Lezzetli sakinliği, kendinden emin/vakur duruşunun bir göstergesi. Tarçın çubuğuyla tatlandırılmış bir sıcak şarap etkisinde orta uzunlukta bir bitişe sahip.

En yakın zamanda sıcak şarap içmek üzere sözleşerek sonlandırdığımız tadımda, viski tutkusuyla, yüksek enerjisiyle ve geniş ufkuyla bana eşlik eden Barış’a teşekkür ediyor; beklendiği gibi, tadımın yıldızları olan ilgili Cardhu ve Johnnie Walker ekpresyonlarını canıgönülden kutluyorum 🙂

Bir cevap yazın

*