3 Fransız

Armorik Sherry Cask: Warenghem Damıtımevi viskisi. 46 derece alkollü. Kokuları sebzeli, meyveli. Damak, buruna göre zayıf, düz, sert. Bir üzüm çekirdeği gibi kekremsi ve bitter bir damak. Suyla birlikte maltsı ve ağaçsı. Su iyi geldi diyebilirim. Damak da yumuşadı hem. Uzun, yakıcı bitişi pek değişmedi. Kadehimde tercih etmem.

Rozelieures Origine Collection: Rozelieures Damıtımevi Fransa’nın en büyük alkol üreticilerinden. Üretimin tüm sürecini yanardağ etkili topraklarında gerçekleştiriyorlar. Damıtma deneyimleri oldukça eski fakat, henüz 2003’ten beri viski üretiyorlar. Rozelieures Origine Collection, 40 derece alkollü; “new make” kokulu. Fıçılı ve sentetik notaları var burunda. Havalandıkça daha çiçeksi. Damakta topraksı etkiyi ve mineraliteyi duymak mümkün. Bitiş oldukça kısa ve anlık ve yakıcı. Hakkında yazacak pek bir şey yok ama kalem güzel, yazıyorum: (Aşağıda) Montblanc 146.

Home Distillers Mandrant: Çok yeni ve butik bir damıtımevi (Bughes, 2017). Ev tipi/geleneksel damıtma yöntemini yaşatıyorlar. Mandrant, bu amatör ruhtan çıkan 46 derece alkollü tek fıçı viskisi. Bordeaux şarabı fıçılarında olgunlaşmış. Sıcak şarap notaları hâkim kokularına. Baharatlı oldukça. Sıcak içimli ve kuru bir damağa sahip. Bir bourbon ya da grain viski gibi daha çok. Karanfilli bir şeker yer gibi. Kısa bir nefes sigara gibi çabuk vedalaşıyoruz bitişte. En çok bunu sevdim içlerinde. 2029 yılında çıkacak 10 yaşındaki viskilerini merakla bekliyorum. 

2 Comments

  1. Hakkında yazacak pek bir şey yok ama kalem güzel, yazıyorum: (Aşağıda) Montblanc 146.
    Bayıldım bu yoruma.😄 Harikasınız!

Bir yanıt yazın

*