Auchentoshan American Oak

Geçtiğimiz ay, The Macallan The Reach konuşuldu epey. Astronomik fiyattan satışa çıkan The Reach, bugüne kadar şişelenmiş en olgun “İskoç Viskisi” unvanıyla viski severlerin büyük ilgisini gördü. Kuşkusuz, 81 yaşındaki The Reach’in en göz alıcı özelliği, II. Dünya Savaşı’nın zor koşullarında damıtılmış/üretilmiş olmasıydı.

Milyonlarca hayata mal olan II. Dünya Savaşı, viski dünyasına da hazin hikayeler bıraktı ardında. Auchentoshan damıtımevinin bulunduğu Clydebank bölgesine düzenlenen yıkıcı “Luftwaffe” hava saldırılarında 1200’ün üzerinde insanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Ağır bombalamalarda, diğer ev ve fabrikalarla birlikte büyük zarar gören Auchentoshan’da her yıl bu trajedinin yası tutulur. Bugün de İskoçya’nın en kötü sivil felaketi “Clydebank Blitz”in 81. yıl dönümü.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın koyu-soğuk gölgesinde bir Auchentoshan American Oak dolduruyorum kadehime şimdi. Savaşlarda yitip giden hayatlara ve II. Dünya Savaşı’nda bombaların vurduğu Auchentoshan depolarındaki yaklaşık 1 milyon litrelik kayıp hazineye adıyorum şişemi. Savaşları ve her biri bir insanlık suçlusu bütün zorbaları lanetliyorum. Tarih boyunca nice viskiler olgunlaştı da, bir türlü olgunlaşamayan o müzmin çaylak insanlık onuruna içiyorum.

Bilinir ki savaş; hırsız, yolsuz, arsız bütün iktidarların varlıklarını hesap vermeden sürdürebilmeleri için sarıldıkları can simididir. Çünkü savaş; en geri duyguları kamçılar, en kaba düşünceleri besler ve bütün günahların üzerine kalın bir perde çeker.

Ahmet Şık – Bahadır Özgür – Ertuğrul Mavioğlu – Hakkı Özdal – Timur Soykan. Duvar. İstanbul: İleri, 2021.

Auchentoshan American Oak, tatlılığı seyreltilmiş bir bourbon adeta. Baharatlarla dengelenmiş vanilyalı, odunsu burnu büyüleyici zenginlikte. Öyle ki, kadehime daha önce parfümlü bir el temas ettiğini düşünüp kadeh bile değiştirdim tadarken. Temiz çarşaf gibi bir tazelik, bir ferahlık var burunda. Sarılıp o kokuya, o kokunun içinde uyumak/kalmak istedim doğrusu. Lezzetlerin oynaşmak için ağızda geçirdiği süre boyu kâfi bana göre. Damak, kısmen düz ama tuzlu-ekşi ayransı o lezzet tanıdık; sevdim. Auchentoshan American Oak için yekûn beğenim beklentimin çok üzerinde gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

*