Benriach The Original Ten

Benriach The Original Ten, Nisan 2021 itibariyle Türkiye’ye giriş yaptı. Böyle olunca, ivedi gittim aldım. Gördüm ki, üç ayrı fıçıda olgunlaşmış en genci 10 yaşında malt viskiler evlendirilmiş ve 43 derece alkolle şişelenmiş; ortaya güzel de bir şey çıkmış.

Benriach The Original Ten, bardaktaki duruşuyla adeta bir beyaz şarap görüntüsü veriyor. Burundaki meyvemsi tatlılığı da bu beyaz şarap etkisini devam ettiriyor. Elma, armut kokularıyla da belirgin bir Speyside meyvemsiliği sunuyor.

Benriach The Original Ten’in kaymaksı bir damağı var. Bu kaymaksı damağına, maltsı, ekmeksi lezzetler hakim. Malum, Türkiye’de ekmek, şehirden şehire hatta semtten semte, elden ele bile değişir. Kuşkusuz, en büyük değişim de zaman içinde olmuştur. Ben, üç kuşak fırıncı bir ailenin çocuğu olan çocukluk arkadaşım Hasan’ın, fırından çıkar çıkmaz hemen oracıkta “tereyağladığı” sıcak beyaz ekmeğinin lezzetini hissettim damağımda. Kendisine, bilmeden bende bıraktığı bu lezzetli hatıra için minnettarım sanırım. Çünkü, yıllar geçti ve o tereyağı-sıcak ekmek buluşmaları bir daha hiç eskisi gibi olmadı.

Damak, biraz isli biraz kavrulmuş bademli olarak devam ediyor. Viskinin, bu zengince ve yumuşacık damağını sevdiğimi söylemeliyim. Bu kadarı, burun ve damak tatminkârlığı seviyesidir benim için. Bol tuzlu ve kısa bitişine çok meyletmesem de genel anlamda “yeterince iyi” olarak tanımlayabilirim Benriach The Original Ten’i. “Uygun fiyatlı iyi bir single malt” sorularının bir cevabı da Benriach The Original Ten olabilir.

Benriach The Original Ten’in yaratıcısı Master Blender Dr. Rachel Barrie, bu viskinin yanına baklavayı eşlikçi seçmiş. Ben de kendisine Benriach The Original Ten yanına kolay ve lezzetli bir sütlaç tarifi vermek istiyorum şimdi:

Sevgili Rachel,
1 çay bardağı pirinci, 2 çay bardağı suda haşla. 1,1 litre sütü ve 1 su bardağı şekeri haşlanmış pirincin üzerine ilave et; bunu 15 dakika kaynat. Ayrı bir yerde, 1 yumurta sarısı, 2,5 silme yemek kaşığı mısır nişastası ve yarım Türk kahvesi fincanı suyu bir araya getir. Üzerine bir miktar kaynayan sütten kat. Sonra, bu karışımı kaynayan süte ekle, hızlıca karıştır. 5 dakika birlikte kaynamaya bırak. Isıya dayanıklı kaplara al ve fırına ver. Soğuyunca viskinle eşleştir. Viskinin kaymaksı damağına kaymak gibi bir eşlikçi işte; daha ne olsun. Afiyet olsun 🙂

2 Comments

Bir yanıt yazın

*