Chivas Regal 12

Chivas Regal’in, Türkiye’deki kadar kadir kıymet gördüğü başka ülke var mıdır, bilmiyorum doğrusu. Dünya’da, Chivas Regal 12’yi en çok içen ülke biziz bir kere. Üstelik, çoğumuzun uzun süre “viski” diye içtiği ve bildiği tek viski desek hiç yanlış olmaz. Chivas Regal, bu yüzden, Türk’ün kalbinde ayrı bir yere sahip gerçekten.

Chivas Regal, bu şükran borcuna karşılık, bir gün Türkiye’de viski üretmek için bir girişimde bulunur mu acaba diye düşünürüm bazen. Belki, bir zamanların Ankara Viskisi, Chivas Regal desteğiyle yeniden doğar; hatta, Strathisla damıtımevinin maltlarının girdiği bir Chivas Regal özel ekspresyonu bile olur Ankara Viskisi’nin, kim bilir? Olursa ne güzel olur.

Hüzünlüdür Ankara Viskisi’nin hikayesi. Dövizin ülke sınırları içinde kalmasını gözeten bakanlık talimatıyla 1956’da başlamıştı macerası. Yokluktan, arpa ve kırık pirinçten yapılıp rakı imbiğinden damıtılmıştı. Bir harman viskiydi ama 90’ların malt viski rüzgarının da etkisiyle, etiketlerine “malt viski” yazılmıştı. İlk kez 1961 yılında fıçılardan görücüye çıktığında da kötü bir izlenim bırakmamıştı aslında hiç. Ünlü viski yazarı Jim Murray, Whisky Bible 2007 kitabında, ona 100 üzerinden 80 puan vermiş ve “Ciddiye alınması gereken güzel bir viski,” diye de bir not bile iliştirmişti künyesine. Almanların da, “Ne güzel, kendine özgü bir viski yapmışsınız,” diyerek övdükleri pirinçten viskimizin de değerini bilemedik diğer pek çok şey gibi. Parayla iman arasına sıkışıp ezilerek, 2008 yılının Şubat’ında, kısa ama dopdolu, fakir ama gururlu hayatına veda etti sonra Ankara Viskisi.

Chivas Regal 12’yi, Chivas Regal – Ankara Viskisi birlikteliğinin hayaliyle, Ankara Viskisi’nin şerefine/anısına yudumluyorum şimdi. Misket limonunun vanilya kokusuyla açılıyor burun Chivas Regal 12’de önce. Narenciye ve meşe eşlik ediyor vanilyaya. Türk, iki adım öteden tanır kokusunu onun. Damakta olgun, zengin, yumuşak, zarif. Kısa bitişli, yağ gibi akışlı. İyi sudan büyük bir buzla daha da keyifli. Tam bir dost aynı zamanda; mutlaka orada rafında, iyi ve kötü günde hep yanında.

Eşlikçim, Sezen Aksu – Kendimce.

Bir yanıt yazın

*