Chivas Regal Extra 13 Tequila Cask

Bu serinin diğer şişelerinin Türkiye’ye gelişi konusunda pek ümitsizdim aslında. Yanıldığıma sevindim doğrusu. Umarım, kalan ekspresyonları tatmak da kısmet olur tez zamanda.

“Extra Tequila”, Chivas Regal standartlarında bir viski olmuş. Yumuşak, lezzetli, çekici ve değişken bir içim zevki sunuyor. Keyifle tükettiğimi söylemeliyim. Bu deneysellikler, çeşitlilik ve sektörün dinamik kalması adına önemli şüphesiz. Zira, hep çekirdek/ana ekspresyonları görmek fikri bile hayli sıkıcı sanki. Chivas da benzer düşünmüş olmalı ki, Extra 13 serisindeki şişe sayısını “Extra Bourbon” ile 4’ten 5’e çıkarmış.

Extra Tequila’da karşılama rolü “olgun armut”a verilmiş. Kapıdan içeriye nazikçe “buyur edilmek” gibi bir şey adeta bu başlangıç. İçerde ise sebzeli, sirkeli kokularıyla belirgin, oldukça kompleks bir yapı bekliyor geleni. Tüm bu ağırlamadan baştan sona ben çok memnun kaldım.

Tekila fıçılarında ekstra olgunlaştırma, viskiye “rafinoz”u yüksek sebzeleri andıran ve oldukça sirkeli bir karakter katmış. Karnabahar, fasulye ya da bir lahana olarak adlandırabilirim koku profilini. Bu etki, damakta da paralel devam ediyor. Isırınca suyu ağızda patlayan muhtelif turşu yer gibi bir damak adeta. Bir kornişon turşu ya da dikine dilimlenmiş taze bir salatalık iyi bir eşlikçisi olabilir bence bu viskinin. Orta uzunluktaki bitiş de görece makul. Raflarda tükenmeden alınıp içilmesinde fayda görüyorum. Serinin ilk şişesinin yazısını da aşağıya bırakıyorum.

Bir yanıt yazın

*