Dünyadan

Bazı ülkeler, zaman zaman İskoçya’nın viski tahtına ortakmış gibi gözükseler de fiyat/performans oranıyla hala İskoçların oldukça gerisindeler. Sanırım, “iyi viski” denilince uzunca bir süre daha akla ilk önce İskoçlar gelecek. Ama kuşkusuz, bu rekabet sana bana yarıyor işte; dünyada pişiyor bize de düşüyor.

Jameson Caskmates IPA Edition
Finalde IPA bira fıçılarında dinlendirilmiş İrlanda harman viskisi. 40 derece alkollü. Burunda IPA fıçılarından gelen meyvemsi tatlılık; turunçgiller, şeftali, portakal marmeladı. Yumuşak, rahat içimli. Bitişi orta. Özellikle stout birayla eşleştirmesi çok keyifli.

Kavalan Distellery Select
Tayvan’ın Syue Shan dağının eriyen karlarından süzülen sularla yapılmış single malt viski. Amerikan meşesi fıçılarda yıllanmış. Alkolü 43 derece ve yumuşacık. Köşesiz, herkese göre ve orta bitişli. Sevdim.

Amrut Indian Single Malt
Himalaya eteklerindeki Bangalore eyaletinde damıtılan single malt viski. Burbon fıçılarında dinlendirilmiş. 46 derece alkollü. Yüksek alkol keskin ve yakıcı. Şeker, karamel, çiklet, meyve, vanilya ve hafif odun kokularıyla açılıyor. Düz ve bitişi orta-uzun.

Woodford Reserve Kentucky Straight Bourbon
Yüzde 51’in üzerinde mısır lapasından, klasik bakır imbiklerde damıtılmış ve 4 sene yıllandırılmış “premium” burbon viski. 45,2 derece alkollü. Marangozhaneye girmiş gibi odunsu. Damakta baharatlı. Bitiş uzun.

George Dickel No 12
Ekşi maya ile mayalanmış bir Tennessee viskisi. 45 derece alkollü. Kompleks yapıda. Vanilya, meşe, tarçın, bitter çikolata kokuları var. Damakta dengeli, yumuşak, yuvarlak ve kuru meyve, kuru kayısı gibi izler bırakıyor. Uzun bitişli.

Jack Daniel’s Gentleman’s Jack
Sadece damıtımdan hemen sonra değil, fıçıda dinlendikten sonra ve şişelemeden önce de damla damla kömürden süzülen özel rezerv. 40 derece alkollü. Karamel ve odun kokularıyla öne çıkıyor. Bitişi orta. Alınır/içilir bir viski.

Jack Daniel’s Single Barrel
Jack Daniel’s Old No:7’ye göre daha uzun yıllandırılmış. Tek fıçının ürünü ve 45 derece alkollü. Vişne reçeli gibi tatlı, meyvemsi notalar hakim. Damakta etli bir dokuya sahip. Orta bitişli.

Kamiki Blended Malt
Dünyanın ilk Japon sedir ağacından fıçılarda bitiş verilmiş viskisi. Japonya’dan ve dünyanın farklı yerlerinden gelen maltlardan harmanlanıp soğuk filtrasyon yapılmadan şişelenmiş. 48 derece alkollü. 5 farklı altın madalya sahibi. Şişe tasarımı ise bir Türk tasarımcıya ait.
İlk yudumda bana “Japon’dan korkulur”, “Bu da ne?” dedirtti. Japon mükemmeliyetçiliği viskinin nüanslarında da kendini göstermiş; köşesiz, kolay içimli, zengin. Odunsu, tatlı, meyvemsi notaların öne çıktığı parfümsü, naif bir burun, Terre d’Hermès EDT adeta. Damakta özgün; hem sert hem kişilikli. Dengeli, dolgun, yakıcı ve kalıcı. Uzun bitişli. Favorim oldu.

Bir yanıt yazın

*