Gusto

İskoçya’da 5 viski bölgesi var. Bunlar, Highland, Speyside, Lowland, Campbeltown, Islay. Gusto Viski Kulübü de tadım etkinliğinin ilk iki haftasını İskoçya’nın viski bölgelerinden özel seçkilere ayırmış. Kısa kısa aldığım 1. hafta notlarını da bu yazıda bir araya getirdim.

Glenkinchie 12
1887’de kurulmuş Edinburgh’daki damıtımevinin ürünü. Lowland maltı. 43 derece alkollü. Keskin alkole çiçeksi ve odunsu kokular hakim. Düz. Orta-uzun bitişli.

Singleton of Dufftown 12
Avrupa ve Amerikan meşe fıçılarında yıllanmış, 40 derece alkollü bir Speyside maltı. Suyla birlikte vanilya, vanilyalı dondurma kokuları açıldı. Damakta dengeli, yumuşak, olgun. Kısa-orta bitişli.

Cardhu 12
Dünyanın en çok satılan viskisi Johnnie Walker Red Label’ın ana maltı. 40 derece alkollü. Bölgesi, Speyside. Burunda sakin, alkol hissettirmiyor. Bir kadının sahip olduğu ilk damıtımevi. Hikaye de viski de çok iyi. Orta bitişli.

Glendronach 12
Highland viskisi. İki ayrı şeri fıçısında yıllandırılmış. Burunda, ahşap ve tatlı baharat notaları var. Damakta, buruk ve yağlı. Yakmıyor, kısa bitişli. Favorim oldu.

Glenfarclas 12
Speyside bölgesinin az sayıdaki aile damıtımevinden biri. Giriş seviyesinde bir single malt viski. Burbon ve şeri fıçılarında yıllandırılmış, 43 derece alkolle şişelenmiş. Kuru kayısı, kuru dut ve ağaçsı kokular öne çıkıyor.

Glenfarclas 15
Antikacı dükkanına girmiş gibi. Eski ağaç eşya kokuları hakim. Tuzlu yapıda. Yakıcı, bitişi uzun.

The Glenlivet 15
Önce burbon, sonra limuzin meşesinden yeni fıçılarda yıllandırılmış. Founder’s Reserve izleri de var. Tatlı baharat ve eski ahşap kokulu. Damakta, dengeli ve yumuşak. Çok yağlı.

Aberlour A’Bunadh
Fıçı sertliğinde, 59,2 derece alkollü. “Barut suyu” adeta, şakaklarımda hissettim. %100 oloroso şeri fıçılarında olgunlaştırılmış. Kompleks, zengin. Kuru meyveler, Osmanlı şerbeti, çikolata, kızılcık suyu, meşe kokuları ve daha neler neler…

Bir yanıt yazın

*