John Walker & Sons Celebratory Blend

Henüz kapitalizmin kilitli alüminyum paketlerine hapsolmamışken, bu dünyanın sade güzelliklerindendi kese kağıdında taze kuru yemiş. Bazen hepsinden 100’er gram; bazen sadece en sevdiğinden 250-300 gram mutluluktu tane tane. İçerde sıcacık açılmayı bekleyen o tuzlu fıstığın, sarı leblebinin, kabak çekirdeğinin derinden gelen kokusu hala burnumdadır mesela. Bana eski yılbaşlarını çağrıştıran, böylesi davetkar kuru yemiş notalarıyla açılan bir viski John Walker & Sons Celebratory Blend (JWCB).

John Walker’ın 200 yıl önce Kilmarnock’ta açtığı bakkal dükkanının 200. seneidevriyesi bu yıl. JWCB, Johnnie Walker’ın bu vesileyle özel şişelediği 4 viskiden biri. Adının hakkını daha başlarken veren bu “Kutlama Harmanı”nı, ben de kızımın 5. yaş günü kutlaması için özellikle seçtim. İyi ki doğdun güzel kızım.

JWCB, bir harman viskiye göre alışılmışın dışında bir alkol seviyesiyle, %51’le şişelenmiş. Bu yüksek alkol, burunda ve damakta rahatsız edici. Dile bu kadar sert dokunan viskilerden pek hazzetmem aslında. Fakat, suyu memnuniyetle kucaklayan yapısı sayesinde, suyla birlikte daha rafine bir ürün oluveriyor. Böylece, kızılcık, böğürtlen, kiraz gibi çürümesine ramak kalmış küçük kırmızı meyveler sepetine dönüşüyor burun bir anda sanki.

Suya rağmen, damağı hala bir miktar sert JWCB’nin. Bu yakıcılığı ve şekerli lezzetleriyle, zencefilli gazoz hissi bırakıyor damakta. Ben olsam, bu kadar yüksek alkollü bir harmanı, buzla içilmesi için yapardım diye düşünüyorum. Tabii ki, gerçekte ne düşündüklerini bilmiyorum. Fakat, buzla gayet kolay yudumladığımı söyleyebilirim. Uzun bitişi ise, tatlı baharatlı, karanfil çiğnemişçesine bir etkiye sahip.

Duymuşsunuzdur; geçtiğimiz Eylül ayında bir haber düştü ajanslara: İngiltere’de genç bir adam, her yıl babasının doğum günü hediyesi olarak verdiği ve 28 şişeye ulaşan viski koleksiyonunu, ev almak için satışa çıkarmış. Bravo! Adam içmemiş, biriktirmiş. Ben, belki açmadan saklayamam her şişeyi böyle ama, doğum günü viskilerini kızımla ilerde birlikte yudumlayabilmek adına ikimize de birer duble ayırabilirim hiç olmazsa.

Bir yanıt yazın

*