Kyrö Finnair 100 – Bir Viski Yapsam

Bir viski yapsam, çiçek çiçek kokmasını isterim ben. En taze hanımeliler yahut zambaklar ele geçirsin isterim burnumu bütün. Bir bahar bahçe, yemyeşil bir kır dolsun isterim içime. İlk nar çiçekleri, şakayıklar açsın isterim her yer. Yağmur çiselemiş toprağın durusuna, tabiatın çağlayan alevleri karışsın. Uzun yolda alev alev bir gelincik tarlası kenarında mola gibi olsun isterim. Uyandırıcı, dinlendirici, mutlu bir mola o. Sebil akan çeşmeden yüzüne bir avuç soğuk su çarpıp serinlersin hani. Öyle etkili olsun isterim. Lezzetleri üzüm bağlarından, zeytin ağaçlarından, güneşe serilmiş sarı/turuncu küçük meyvelerden bir armağan gibi olsun isterim. O meyveler kızarır güneşte. Sarı, kırmızı olur; turuncu, çok turuncu. İpe dizilmiş cevizlerin pekmezi gibi insin o sıcak içeri. İçtikçe doyursun beni viski güzele, şiire, ışığa. Onun rengi som altından hallice; onun yüzü bir ay gibi parlak. Bir viski yapsam, şişenin üzerine bu toprakların dilinden satırlar işlemek isterim hem. İlhamımı Anadolu’nun şairlerinden, ozanlarından, yazarlarından alırım. Mezopotamya’ya kadar Yaşar Kemal’in parmaklarına uzanırım o an:

Her yıl karlar eriyip de bahar gözünü açınca, Ağrıdağı’nda bir ulu tazelik patlayınca gölün kıyıları, ince kar çizgisinin üstü keskin, kısa, küt çiçeklerle dolar. Çiçeklerin rengi alabildiğine parlaktır. En küçük çiçek bile mavi, kırmızı, sarı, mor, kendi renginde çok uzaklardan bir renk pırıltısı olarak balkır. Ve keskin kokarlar. Gölün mavi suyu, bakır rengi toprağı baş döndürücü keskin kokularla kokar. Bu kokular, çok uzaklardan duyulur.

Yaşar Kemal. Ağrıdağı Efsanesi. İstanbul: Yapı Kredi, 2023.

Bir viski yapsam, o viski bu viski (Kyrö Finnair 100) olabilir. Çünkü, bir viski yapsam daha önce içilmiş hiçbir viskiye benzemesin isterim: “Dünyada buna benzeyen başka bir viski yok. (…) beş yıl boyunca Helsinki-Vantaa Havalimanı’ndaki Finnair Business Lounge’daki Amerikan meşe fıçılarda sıcaklık ve nem kontrollü bir humidorda olgunlaştırıldı.” (Kyrö Distillery, “Kyrö Finnair 100”, Erişim: 26 Kasım 2023, https://kyrodistillery.fi/products/kyro-finnair-100)

Kyrö Finnair 100, alışılagelmiş profillerden farklı bir profile -sıra dışı koku ve aromalara- sahip. Rezene, kişniş, agave şurubu, cennet hurması kokularıyla zengin. Salamura zeytin, ekşi mayalı ekmek, toprağa yakın meyveler lezzetiyle hayat dolu. Bütün kompleks, yumuşak, dengeli. 43 derece alkolle şişelenmiş bu çavdar viskisini ben sevdim.

Kyrö Finnair 100, Finnair Havayolları’nın yüzüncü yılı anısına yapıldı ve sadece Helsinki-Vantaa Havalimanı’nda satışa sunuldu. Bu nadide ürüne erişebildiğim için şanslıyım. Mesele yüzüncü yılken “Cumhuriyet”i anmadan da geçmem. Büyük Atatürk’e selam olsun. Onun yaptıkları, çağdaş fikirleri ve büyük aklı hep çok değerli, hep ışık; o benim canım. Bir viski yapsam ilk kadehi Atatürk’e kaldırmak isterim ben.

2 Comments

Bir yanıt yazın

*