Lindores MCDXCIV

5 Mayıs 2023. Lindores’i yerinde/membasında tatmak ve iyi kareler yakalamak için oradayım (Lindores Abbey Distillery). Lindores’in membası viskinin de membası: Viskiye (Malt, Aqua Vitae) dair o ilk, ünlü yazılı kayıt (1494). Viski yazarı Michael Jackson’ın da dediği gibi, viski için bir hac yeri aynı zamanda burası.

To Friar John Cor, 8 bolls of Malt, wherewith to make Aqua Vitae for King James IV.

Our History & Story. Lindores Abbey Distillery. https://lindoresabbeydistillery.com/ Erişim tarihi: 21.03.2024

Son yudumlarıma doğru damıtımevinde bir hareketlilik başlıyor: Hani, panik bir hazırlık hâli. Hani, iki sahne arası, alelacele değiştirilen bir tiyatro dekoru gibi: Karanlık silüetler hızlı ve belirsiz. Bar kapanıyor, sandalyeler taşınıyor, masalar kuruluyor. Neden sonra bir yandan kilt kuşanmış erkekler ve havalı şapkalarıyla şık kadınlar geliyor. Tadım masasındaki minik fotoğraflardan anlamalıydım oysa (Bkz. Kapak fotoğrafı). Şimdi anlıyorum: Başlamak üzere olan bir düğünün ortasında kalıyorum. Şampanyalar patlıyor sırayla, neşeyle, aşkla. Ve olanca köpükleriyle kadehlere dökülüyorlar. İki kadeh alıyorum: Biri benim için, diğeri yine benim için. 🙂 Müzik başlıyor. Geline, damada mutluluk diliyorum; kendimi şampanyalarımla dışarı atıyorum.

İçerde bir Lindores MCDXCIV (1494) tatmıştım: Renklendiricisiz ve soğuk filtrasyonsuz. 46 derece alkollü. Tatlı notalarına ve yumuşak başlılığına bayılmıştım onun. Bu ziyaretten/tadımdan aylar sonra Sevgili Koray, İngiltere’den elinde bir şişe Lindores 1494’le geldi. 20 Şubat 2024. Açtım, tattım; hafızamdaki o fevkalade izi hemen hatırladım: Bir tutam çiçek, birkaç meyve kokusu. Tatlı etkisi kuvvetli, gövdeli. Uzun bitişli, pek baharatlı. Aynı.

Bir yanıt yazın

*