Pike Creek Double Barreled

İngilizcede eksik anlamına gelen skimp sözcüğüyle enflasyonun birleştirilmesinden doğan skimpflasyon; ürünün içeriğinin değiştirilmesi, kalitesinin düşürülmesi sonucu ortaya çıkan daha düşük değerdeki bir malın aynı fiyatla satılması olgusudur. Bu yolla fiyat değişmemiş ve enflasyona etki etmemiş gibi görünür oysa gerçekte fiyat artmış olur.

Eğilmez, M. (2024, 25 Ocak). Enflasyon Rehberi. https://www.mahfiegilmez.com/

Yüksek enflasyona düşük kaliteyle cevap veren bir ekonomimiz var artık. Bu, alt rafların yeni yeni ürünlerle dolduğu, alt raf ürünlerinin ise kendilerine daha üst raflarda yer bulduğu bir skimpflasyon dönemi. Haliyle, birkaç ucuz/alt raf viskimiz daha oldu. Türkiye pazarına yeni giren Kanada viskilerinden bahsediyorum. Pike Creek Double Barreled onlardan biri. Havalı adında, yaşında, ambalajında aradığımı bulamadım.

Viskinin kokularında meşe karakteri ön planda. Muhtelif tedavi edici merhemler gibi kokuları memnun etmedi beni. Biraz suyla belki mısır tatlısı kokular da açığa çıkıyor ama hepsi bu. Damakta da bir o kadar yetersiz, keyifsiz, huzursuz. Lezzet tahlili yapmak hayli zor. Zira, damakta şen viskileri severim. Bunu sevmedim. Çam balı, biberiye, yaş kabak çekirdeği lezzetlerini not ettim. Görece yumuşak içimli, sıcak ve acı. 42 derece alkollü ve bitişi uzunca. Son zamanlarda içtiğim en düz viski.

Aberlour 18 için yazdığım satırlar bu yazıyı böylece tamamlar: “Bu toprakların demcisinin, bu ‘averaj’ şişelerden dahi mahrum kalacak denli zayıf alım gücü olması içimi acıtıyor. (…) Umalım da, sabahı daha aydınlık bir umuda uyanalım hemen yarın.”

Bir yanıt yazın

*