Rota

6 Mayıs 2023 Cumartesi, yerel saat 6:30. Otelimin kapısının açıldığı Queen Street’teki sabah manzarası George Eliot’ın tarif ettiği gibi tam da: “When I looked out in the morning it is as if I had waked in Utopia.” Ayaklarıma kadar inmiş sisin içinden o gotik mimari belli belirsiz seçiliyor. İskoçya seyahatimin son anlarını olabildiğince yavaş ve gözümü kırpmadan yürüyorum.

Tom Hanks’in muhteşem oyunculuğuyla taçlanan “A Man Called Otto”da, Otto’nun kocaman kalbine şahitlik ederken dönüş uçağında, bir film şeridi gibi geçiyor 5 gün gözlerimin önünden: Glenkinchie’yi unutamam asla. Willie’nin o arkadaş canlısı eşliği her anı ve her viskiyi daha özel ve güzel kıldı. Onun, daha uzun yıllar insanlara aynı sıcaklığı yaşatması dileklerimle ve 001 numaralı, 12 yıllık fıçıdan doldurduğum şişemle mutlu mesut ayrıldım oradan. Yol üzerinde karşılaştığım zerrinler ise biraz önce tattığım Glenkinchie’lerin koku profillerinden bir demet sundu bana adeta.

Glenkinchie 12: Yaygın söylemle tam bir “breakfast whisky”. Burunda ve damakta Lowland karakteri çok belirgin. Limon, çiçek, vanilya ve meyve kokuları, ağızda kızarmış ekmek, bal ve şeftaliye dönüşüyor. Kolay içimi ve orta uzunlukta bir bitişi var. 43 derece alkollü. Özetle, komple çiçek-bal viskisi.
Glenkinchie 2020 Distillers Edition: Bordo şeritli özel şişe. 43 derece alkollü ve 12 yaşında. Üzüm ve baharat kokuları baskın. Damakta odun, çimen ve meyve etkili. Tatlı ve kuru notalara sahip. Malta karışan meyveleri ile bir kahvaltılık gevrek tadında. Uzun bitişli, dengeli ve dolgun bir viski.
Glenkinchie Distillery Exclusive Bottling: 48 derece alkollü ve sadece 6000 adet şişelenmiş. Burunda narenciye ve yeşil elma gibi ferah açılan kokulara sahip. Buruna paralel damak notaları da keyifli. Ekşi/beyaz meyveler yer gibi tatlı ve nispeten kısa bitişli.
Glenkinchie Hand Filled Distillery Exclusive: 54,9 derece alkollü ve 12 yaşında. Çiçeksi burnunu, damıtımevi etrafındaki zerrinlerden, nergislerden ve çayır çimenden almış sanki. Bal, karamel ve “tofi” ağızda neşeyle hareket ediyor. Biterken oldukça yavaş, uzun; tatlı ve baharatlı. Çok sevdim. 558 numaralı şişe de bende 🙂

Uçuş bilgi ekranım 13 dakika kaldığını söylüyor şimdi inişe. Proclaimers – Sunshine on Leith dinliyorum bu satırları yazarken. Seyahatime ve diğer viskilere dair notlarımı peyderpey tamamlamayı düşünüyorum. İskoçya’daki viski rotamı da aşağıdaki haritaya bırakıyorum.

2 Comments

Bir yanıt yazın

*