Sake Viva

Japon Ulusal Vergi Dairesinin “Sake Viva!” adıyla bir yarışma düzenlediğini ve bu yarışmada, içkilerin popülaritesini artırıcı öneriler/projeler yarışacağını The Glenlivet 12 yazımda söylemiştim daha önce. Japon içkilerinin gençlere tanıtılmasını, içki tüketimin teşvik edilmesini ve endüstrinin/sektörün canlandırılmasını amaçlayan o yarışma nihayet sonuçlandı. Finale kalan 7 projeden 2’si “Mükemmellik Ödülü”ne layık görüldü. İşte o 2 proje:

  1. Yemeklere biraz içki eklenmesi”:
    Proje sahibi Mai Yuasa, içkiyi içmek yerine yemek olarak tüketmekten bahsediyor. Bu yeni “kültür”e göre, küçük kapsüller halinde hazırlanacak çeşitli içkilerin yemeklere katılması öneriliyor.
  2. Sürdürülebilir cin”:
    Jun Oguchi, son kullanma tarihi yaklaşmakta olan “atık” durumdaki meyve ve sebzelerin “sürdürülebilir toz”unun kullanıldığı yeni bir içki yapmayı düşünüyor. Bu projeyle, sosyal bir sorun olan gıda kaybının önüne büyük ölçüde geçilmesi hedefleniyor.

Kampanyanın, alkolizme hizmet ettiği eleştirilerine karşın, Japon Ulusal Vergi Dairesi durağan gidişata çare ve elbette, 1980’den bu yana yüzde 5’ten yüzde 1,7’ye kadar düşen içkilerden elde edilen devlet gelirlerini artırmaya yardımcı olacağına inanıyor. Bense, yaşam tarzına müdahale noktasındaki fahiş vergilendirme yaklaşımıyla yasadışı ürünlerin kullanımını özendirme amacı güden bir devlet politikasının yanında bunun hiçbir şey olduğunu düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

*