Uisge Beatha

Talisker Damıtımevi Müdürü Charlie Smith’in telaffuzuyla yer etti kulağıma “Usgiba” sözcüğü ilk. Eski İskoç dilindeki yazılışı uzunca olmasına karşın Türkçe’deki tarifi sadece 6 harflikti. Öyle olunca, günün birinde geldi o güzel telaffuz, hikayelerimle viski tadım notlarımı yazdığım bloguma isim oldu sonunda. Böyle başladı serüveni Usgiba’nın.

“A’dan Z’ye Viski” kitabının yazarlarından Mehmet Yalçın da, tamamen içinden gelerek, “Usgiba’nın yaratıcısı” diye imzalayınca kitabımı, markasını sıfırdan en tepeye taşıyan bilge girişimci havasına girdim bir an 🙂

Gelelim tadım etkinliğimize. Bu seansın seçkisi ise daha çok İskoçya’nın okyanus üzerindeki adalarından:

Glen Moray Elgin Heritage 12
Speyside single maltı. 40 derece alkollü. Burunda meyvemsi, vanilyamsı, odunsu kokular hakim. Yumuşak içimli, düz ve temiz. Damakta şekerli, kalıcı. Orta-uzun bitişli.

Glenfiddich Fire & Cane
Turbalı viskilerle burbon fıçılarda olgunlaştırılmış viskilerin evlendirilip Karayip Adaları’nın rom fıçılarında bitiş verilmesiyle ortaya çıkmış “deneysel” bir viski. 43 derece alkollü. “Adalı gibi” desek hiç de yanlış olmaz. Zira, markanın tek isli viskisi. Burunda is ve şeker ön planda; sanki marşmelov yer gibi. Damakta yine isli, buruk, tatlı. Oldukça yağlı, kıvamlı. Orta-uzun bitişli.

Glenfiddich Project XX
20 fıçıdan yapılmış deneysel bir viski. Soğuk filtrasyon görmemiş. 47 derece alkollü. Kompleks, parfümsü ve aromatik. Alkolü keskin. Kuru meyve notaları var. Favorilerimden oldu.

Johnnie Walker Black Label Speyside Origin 12
Cardhu ve Glendullan malt viskilerinin ağırlıkta olduğu bir malt harmanı. Sınırlı bir şişeleme. 42 derece alkollü. Herkesin sevebileceği bir “kitle” viskisi. Burundaki kuru meyvelere damaktaki ipeksi yumuşaklık eşlik ediyor.

Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley
50 derece alkollü, issiz bir Islay viskisi. Adanın turba olmadan da iyi viski çıkarabileceğinin kanıtı gibi bir şey. İskoç arpalarından yapılmış ve Amerikan meşe fıçılarında olgunlaştırılmış. Soğuk filtrasyon görmemiş. Tarama güzel eşlikçi oldu yanında.

Talisker 10
Skye adası viskisi. 45,8 derece alkollü. Çok zengin ve karakteristik. Burunda naftalin daha çok. Anneannemin evindeki kullanmadığı odasının kokusu da geldi burnuma, yıllarca açılmamış çeyiz sandığı kokusu ve temiz çekmece kokusu da geldi. Mis gibi ama, temizlik havası veriyor. Damakta kekremsi ve uzun bitişli. Lakerdayla çok iyi eşleşti. Favorim oldu.

Caol Ila 12
Fakirin Lagavulin’i unvanına sahip bir adalı. Keltçe’de “adanın sesi” anlamına geliyor. Lagavulin ve Cardhu’yle birlikte Johnnie Walker Black Label harmanına katılıyor. 43 derece alkollü. Burunda, isli, iyotsu ve tuzlu. Dengeli. Orta-uzun bitişli.

The Ileach
Bir bağımsız şişeleyici viskisi. Fıçı sertliğinde, 58 derece alkollü. Ada karakteri var, hafif isli. Genç, düz ve dengeli bir viski. Alkolü hissettirmiyor, kolay içimli.

Bir yanıt yazın

*