Woodford Reserve Kentucky Straight Bourbon

4 sene yıllandırılmış ve 43,2 derece alkolle şişelenmiş bu “premium” burbon viskinin kokularına, odun oldukça hakim. Açık tütün, bitter çikolata, kestane balı devamında gelen karakteristik kokulardan. Belki daha da kokar ümidiyle birkaç damla su ekledim ama suyu görünce biraz bozulduğunu söylemeliyim. Sanki, sunduğu bütün o tok, vakur duruş bir anda kayboldu gitti suyla; meşeye, oduna boğuldu viski.

İlk deneyimlediğimde “marangozhane” diye tanımlamışım Woodford Reserve Kentucky Straight Bourbon’u. Şimdi, uzun uzadıya bir tadım notu yazmak isteyince oturdum, yeniden tattım. Marangozhaneden, ilkokul anılarımı canlandıran, okul koridorlarına serilen o odun talaşına geçiş yaptım birden. Okul kantininin pahalılığından mütevellit, okulun yüksek duvarlarını can pahasına aşıp, köşedeki Rıfat bakkalın “dandikten” ürünleriyle karnımı doyurduğumu hatırladım. Enflasyonu, fakirliği daha o zaman bile hissetmişiz çocuk beyinlerimizde diye düşündüm. Hayatta kalmak için riskler almışız, yöntemler geliştirmişiz resmen dedim. Yazık benim memleketime! İnsan sağlığı, çocuk gelişimi, gıda güvenliği o zamanlarda da önemsizmiş.

Su ve insan sağlığı demişken ayrı bir parantez açmak gerek. Yıllardır şöyle şeyler duyarız: “Su savaşları çıkacak.” “3. Dünya savaşının sebebi su olacak.” “Gelecekte çocuklarımız susuz kalacak.” “Aman, suyu tasarruflu kullanalım.” Halbuki, suyun yüzde 10’u konutlarda, yüzde 20’si sanayide ve yüzde 70’i tarımda kullanılıyormuş.1 Tabii ki, bireysel su tasarrufu da çok kıymetli; lakin, dünya, su sorunuyla baş edecekse, gerçekten şapkasını önüne alıp düşünmeli; karar vericiler, baş sorumlular çıkıp radikal kararlar almalı. Yoksa, dünya susuz kalmaya maalesef mahkum.

Toparlayalım o halde: Woodford Reserve Kentucky Straight Bourbon, burnumu doyurduğu kadar damağımı da doyurdu. Amma velakin, suyla pek arası yok. İpeksi, pürüzsüz ve çok lezzetli. Karamel, tatlı baharat, narenciye, bal, çikolata tatlarıyla zengin. Soğukta beklemiş buz gibi çekirdeksiz ve tatlı İzmir mandalinası da Woodford Reserve Kentucky Straight Bourbon’un yakıcı uzun bitişine kesinlikle iyi bir eşlikçi.

1 Soner Yalçın. 2021. https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/soner-yalcin/kaos-gunleri-kapida-6200654/ 7.1.2021’de erişildi.

Bir yanıt yazın

*