Dalwhinnie

Rota yazımda viski duraklarımı harita üzerinde işaretlemiştim. İskoçya’daki bir diğer viski durağım Dalwhinnie. Dalwhinnie, Braes of Glenlivet’e (şimdi Braeval) kadar (1973) İskoçya’nın en yüksek rakımlı (327 m) damıtımevi (Charles MacLean, Whiskypedia, s. 181). Dalwhinnie’nin eşsiz konumu, koyu gri gökyüzünü çok yakında hissettiriyor.

Yine bir arkadaş canlısı rehber/uzman karşılıyor kapıda. Bu tadım için de oldukça heyecanlıyım. Hazırlanan masada köşe bir pozisyona konuşlanıyorum. Her viskinin yanında bir çikolata var. 4 viski 4 farklı çikolata ile eşleştirilmiş. Nefis! Tıpkı, Dunkeld sokaklarını amaçsız arşınlarken karşıma çıkan “Taste Talk” dükkanındaki “ses kayıtlı, müzikli” mini tadım gibi. Dalwhinnie’de hiçbir viski beni hayal kırıklığına uğratmıyor:

Dalwhinnie 15: Meyve ağırlıklı tatlı kokuları var. Ağızda da meyveli ve tatlıca devam ediyor. Meyvesini elma olarak tanımlamak mümkün. Bu kolay içimli, meyveli, sıcak viski adeta bir sıcak şarap. 43 derece alkollü.
Dalwhinnie Winter’s Gold: Nesquik ve süt gibi kokuları şaşırtıcı, güzel. Üzüm ve baharat ikincil kokuları. 15’e göre daha zengin ve daha odunsu kesinlikle. Kremamsı bir dokusu var. Bir odun ateşi yanında ısınmak gibi onu yudumlamak. 43 derece alkollü.
Dalwhinnie 2022 Distillers Edition: Şeri etkisindeki kokuları tatlı bir deneyim sunuyor. Üzüm, pekmez, kuşburnu başlıca kokuları. Damaktaki notaları bir rakı ve kavun birlikteliğine benziyor. Su ilavesine gerek duymayacak denli zengin. Kâfi bir keyfi var. 43 derece alkollü.
Dalwhinnie Distillery Exclusive Bottling: Oldukça odunsu. Bir “warehouse” gibi yoğun odunsu, rutubetli depo kokularını çok sevdim. Aynı zamanda, maltsı ve tatlı da. Üzüm, diğer kokular içinde ayırt edilebiliyor, öne çıkıyor. Damak, tatlı ve baharatlı. Kompleks, dolgun ve yumuşak bir damak. “Dalwhinnie bununla gurur duyuyordur,” diye not almışım defterime. Keşke daha uzun bitişli olsaydı ama. 48 derece alkollü.

Bir yanıt yazın

*